Jdi na obsah Jdi na menu
 


1964: 1964 Rickenbacker 325
model s F-otvorem.
Tento model dostal darem od Morrise Rose v době, kdy měl v opravě model 325 Jet-glo. Naposledy byl Lennon s touto kytarou viděn ve svém domácím studiu v roce 1967. O tom kdo ji vlastní teď existuje několik teorií - zloděj, Julian Lennon nebo Ringo. Třetí možnost je asi nejpravděpodobnější, protože podle všeho tuhle kytaru použil Ringo v roce 2005 na Choose Love.

Obrazek Obrazek 

 

1964: VOX guitar-organ Phantom
Hybrid mezi kytarou a varhanami
Tento podivný nástroj dostali Beatles k vyzkoušení během jejich vánočního turné 1964. Přestože se na něj hrálo nepohodlně a složitě a přestože většina muzikantů té doby se od něj odvrátila, nechal si ho nakonec Lennon ve své sbírce. Používal ho jen zřídka, například při natáčení Magical Mystery Tour.  Později ho daroval Malu Evansovi a po jeho smrti zůstal v majetku vdovy Evansové.

Obrazek Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

1964: Framus Hootenanny 12
12ti strunná akustická kytara.
Lennon tuhle v Německu vyrobenou kytaru použil při nahrávání skladeb Help!, It´s only loveYou´ve got to hide your love away. Také ji použil ve filmu Help! Její další pobyt nebyl dlouho znám. V roce 2024 se objevila na jedné staré půdě a byla dána do dražby. Americká dražební síň Julien's Auctions odhadla její hodnotu na 600 až 800 tisíc dolarů, očekává se ale, že by se mohla 29. května prodat za mnohem víc – až desetinásobek. 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

1965: Hohner Pianet C
Klávesový nástroj vyrobený v Německu. Občas ho ve studiu použil John ale i Paul. Nejspíš zůstal ve sbírkách studia v Abbey Road. Použit byl například ve skladbách You Like Me Too Much, Tell Me What You See nebo The Night Before.

Obrazek

 

 

 

 

 

 

1965: VOX Continental Portable
Další klávesový nástroj, tentokrát se čtyřoktávovou klávesnicí, jim dodal samotný VOX.. John ho použil při nahrávání skladby Help!. Poté ho použil i při některých živých vystoupeních. Asi nejznámějším je použití VOX Continentalu při koncertu na Shea Stadium 15. srpna 1965. Jak později vyprávěl George, hráli tam jen pro svou vlastní zábavu, protože při řevu 55 000 diváků je nikdo jiný slyšet nemohl. Dost nervózní Beatles začali na podiu docela řádit a "odvázaný" Lennon bušil při skladbě I´m Down do kláves tak divoce, že se přístroj poškodil a potřeboval rychlou opravu. Vzhledem k minimu času, byl nakonec nástroj vyměněn v místním obchodu za nový. Původní Lennonův tak zůstal v majetku obchodníka a byl později prodán v aukci.

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1965: Mellotron Mark II
Další klávesový nástroj si Lennon pořídil 16. srpna 1965 po krátké předváděčce ve studiích IBC v Londýně. Byl jedním z prvních britských muzikantů, který si tuto novinku zakoupil. Součástí přístroje byly pásky a smyčky s nahrávkami různých zvuků a nástrojů. Další zvuky či melodie si mohl do přístroje nahrát samotný hudebník pro další použití. Poprvé ho ale Beatles použili až v roce 1966 při nahrávání Strawberry Fields Forever.

 

js71277312.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1965: Jose Ramirez - akustická
Na turné po Španělsku si Lennon koupil klasickou španělskou akustickou kytaru Jose Ramirez. Poprvé ji použil při nahrávání alba Rubber Soul.

Obrazek 

 

 

 

 

 

 

 

 

1965: „Russian“. 
Na konci roku 1965 tento model věnovala Ruská  ambasáda v Londýně všem čtyřem broukům. Jedná se o model vyrobený v Rusku s nylonovými strunami. Jejich další osud není znám.

Obrazek

  Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1965: 1961 Fender Stratocaster.
Během nahrávacích frekvencí k albu Help! vyslali Lennon a Harrison cestovního manažera Mala Evanse koupit párek Stratocasterů. Brian Epstain prohlásil, že je zaplatí budou-li obě kytary naprosto stejné. Evans nakonec skutečně přinesl dvě naprosto identické kytary ve světle modré úpravě. Použity byly například v Nowhere Man. I v dalších letech je oba používali poměrně často.

Obrazek 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

1966: 1965 Epiphone E230TD Casino
(dutý korpus s f-otvory).
Tuto kytaru si Lennon pořídil začátkem roku 1966 a brzy se stala jeho nejoblíbenějším modelem. Poprvé ji použil v dubnu při nahrávání alba Revolver.  Živě ji poprvé použil na výročním koncertu New Musical Express ve Wembley 1. 5. 1966. Použil ji i při slavném koncertu na Shea Stadium. V roce 1968 nechal Lennon, stejně jako Harrison, odstranit z korpusu veškerou barvu a nechal ji v přírodním odstínu. V takovém stavu je vidět například při nezapomenutelném koncertu na střeše studia nebo při koncertu Live peace in Toronto. Kytara je vystavena v Lennonově muzeu v Japonsku.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

 

1966: Gretsch 6120
model s dutým korpusem v oranžové barvě.
O této kytaře není mnoho informací kromě toho, že byla použita ve skladbě Paperback Writer. Hned v roce 1967 ji věnoval bratranci Davidu Birchovi. Ten ji vlastnil až do roku 2017, kdy v listopadu nabídnul do aukce na serveru TracksAuction. Očekává se, že cena se vyšplhá až na jeden milion dolarů.

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

1966: Guild Starfire III.
Tuto 12strunnou kytaru předal v New Yorku Lennonovi syn zakladatele firmy Guild Guitars Mark Dronge. Použita byla například ve skladbě Getting better. Později se ocitla v rukou Tonyho Coxe, prvního manžela Yoko Ono. Ten ji zapůjčil jako stálý exponát do Hard Rock Café v Honolulu.

Obrazek 

 

1967: 1966 Vox Kensington:
Tento zvláštní prototyp byl darem firmy VOX. Podle všeho bylo vyrobeno pouze několik málo kusů. Toto je jeden z nich a používal ho jak Lennon tak i Harrison. John Lennon ji použil při natáčení videa "Hello Goodbye", nicméně na konečném sestřihu vidět není. Asi proto, že Beatles její zvuk nijak zvlášť nenadchl, rychle se jí zbavili. Objevila se až v dubnu 2004 na aukci u Christies. Nějaký čas byla potom k vidění v Newbridge Silverware Museum of Style v Dublinu, odkud byla v roce 2013 převezena do Spojených států. V aukční síni Julian´s byla 18. května 2013 prodána za 408 000 dolarů.

Obrazek

 Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1967: 1965 Martin D-28.
Tenhle kousek koupil Lennon v Indii v lednu roku 1967 a skládal na něm většinu svých skladeb z Bílého dvojalba. V prosinci roku 1969 daroval Lennon při návštěvě Toronta kytaru příteli Ronnie Howkinsovi. Tomu ji později zcizil nějaký návštěvník jeho domu. Kde je teď, nikdo neví.

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1980  Sardonyx 800 D II
Tuhle kytaru použil John Lennon podle všeho jen při nahrávání alba Double Fantasy. Její původ ani další osud není znám. Není známo ani to, jak se k ní Lennon dostal, ale dá se předpokládat, že šlo o dar od výrobce. Tím byl Mat Umanov, v jehož dílně i obchodu v New Yorku bylo možné najít podobné speciální kousky, většinou vyráběné přímo na míru muzikantům. Lennonův model vyrobil Jeff Levin, který v obchodě pracoval převážně jako servisman kytar a pouze občasný konstruktér. Vyrobeno bylo jen několik málo kusů a cena se v osmdesátých letech pohybovala okolo 1 000 amerických dolarů.

1980-sardonyx-guitar2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1980-sardonyx-guitar3.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

John Lennon použil během své kariéry ještě mnoho jiných kytar. To už ale byly kousky, které jeho rukama jen velmi rychle prošly. Například elektrický sitar Danelectro Coral, který dostal darem stejně jako George Harrison v roce 1967.

 

 

 A ještě jeden zajímavý nástroj v rukách Johna Lennona - pokud o něm někdo něco víte, dejte vědět :-)

 

lennonkytarakastle.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Helena - Re: A JE TO...., ZEĎ JOHNA LENNONA..

Nazdárek všem, stejně jako Carlos:
Johnny smekám klobouček... Tohle je snad ještě hezčí zeď než na té Kampě. A co je na ní to hezké, není a nemůže být poničena.
Predevším jsem ráda, že má hudebního ducha, vyzařuje svou neobvyklou barevností
a nápadem, kterou by bylo možné spatřit snad jen v těch 60.letech. Johnny 100krát hurá...

Johnny M. ,,Lennon‘‘ - Moje zeď je...

Ahojky Carlosi, Pepčo, Helenko, Radko!!
Moje nová zeď je na 99% hotová, nachází se
v našem malém klubu, měří 1,45 šířka a 2,20 výška. Nechybí zde ani Lucka na obloze
s diamanty, ani Žlutá ponorka, kytičky, poselství a skladby. Doufám, že máte všichni radost. John je opět na zdi, a ručím za to, že ho žádný drzoun bílou barvou nepřemaluje a nenapíše, že zeď skončila. John Lennon, Beatles a jejich umění včetně zdi, pokračuje dál.

Carlos - Re: Moje zeď je...

To je prima Johnny, a ten club je kde? :-)

Johnny M. ,,Lennon‘‘ - Re: Re: Moje zeď je...

U nás doma.

Carlos - Re: Re: Re: Moje zeď je...

Jo tak to jo, to se určitě přijdu podívat :-)

Johnny M. ,,Lennon‘‘ - Re: Re: Re: Re: Moje zeď je...

Ne Carlosi, já si nedělám srandu. Skutečně máme svůj klub, i když je malý. Přece je lepší mít nějaký než žádný. Hlavní věc, že nemusíš nic platit za pronájem a tak.
Když budeš mít opravdu zájem, můžem se nějak domluvit. Jinak už máme zeď na 100%
hotovou. John je oblíknutý do gala, ještě jsem namaloval takový menší obrázek dolů
jako do duhový brány a tam je John ze strany, za ním příroda. V březnu to šoupnu na bandzone, ať to uvidí taky další fandové.

Carlos - Re: Re: Re: Re: Re: Moje zeď je...

Ale ne Johnny, já to nemyslel nijak zle, jen mě napadlo, že klub u vás doma asi jen tak nenavštívím. Rád se někdy přijdu podívat, pokud je to v matičce Praze (jinam se moc nedostanu) :-). Každopádně dobrá práce!

Johnny M. ,,Lennon‘‘ - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moje zeď je...

Carlosi v pořádku. Ono to bylo myšleno černým humorem, jako používal John atd.
Jó moment, ty seš taky z Pražák? Pak by to určitě nebyl problém, já jsem rovněž Pražák. Děkuju za pochvalu, ale Každopádně se mrkni napřed příští měsíc na bandzone, ať seš jakoby počátečně nabuzen a pak to vem na živo. Určitě si popovídáme, těším se...

Carlos - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moje zeď je...

Prima, kouknu se a pak bych se ozval. Taky si rád pokecám :-)

Helena - Re: Re: Re: Re: Re: Moje zeď je...

Nazdárek Johnny, už se nemohu dočkat března, až Tvou zeď uvidím. Jsi fakt dobrý,
všechna čest. Beatles a Johník je to pravé
ořechové. Přeju si abych znova zažila Beatlemánii, kdyby tak ta ‘‘zlatá mládež‘‘ z dneška mnohem radši poslouchala pořádnou
muziku, ne ten novodobý odpad. Ale to bych
chtěla po nich trochu moc, že? A co, jejich mínus...

Radka - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moje zeď je...

Ahoj Helčo;)
Máš rechtík, někdy se divím, mezi kým vším
se vlastně pohybuju. Kdepak, oni pomalu nevědí, co slovo Beatles znamená.:)
Od někoho jsem četla nebo zaslechla řeči jako, proč tohle někdo poslouchá, když už je to dávno, co hráli. Pak se o nich zmínil jako o
" chcíplé kapele " a podobné nesmysli. Musím se jim jedině smát.:)
Jinak Carlosi, já bohužel Johnnyho nenavštívím, protože bydlím hodně daleko, tak se aspoň na jejich bandzone. Lepší něco než nic

Radka - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moje zeď je...

...tak se aspoň podivám na jejich...

Carlos - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moje zeď je...

Máš pravdu. Hrozný je, že někdo může posuzovat hudbu podle toho, kdy byla složena. To přece nemá s kvalitou nic společnýho. Ale jak říkáš, jejich smůla, když polsouchají zásadně jen to, co je zrovna "in". Oni vlastně ve skutečnosti neposlouchají, jen se snaží jít s davem :-)

Pepča - Re: Re: Re: Re: Moje zeď je...

Carlosi takhle kdyby Johnny namalovat několik kytar, pěkně vedle sebe, k tomu Ringovi bicí s tím božským nápisem:
‘‘THE BEATLES‘‘ a za nimi nějakou barevnou
kulisu, úplně si to v duchu představuju...:-)

Pepča - Re: Moje zeď je...

Čau vespolek, Johnny seš naprostej talent. Já věřím, že Lennon vypadá velmi dobře a že sis dal hodně záležet. Jasně, není to jednoduchý, někoho takhle namalovat, sám bych to nenamaloval, ba ani tehdy, pokaď by kdosi nabídl za to mega. Seš frajer, žes dokázal vyhrát sám nad sebou. Já nevím Carlosi jak Ty, ale říkám si, pokud Johnny bude malovat další z Beatlesáckých artefaktů, mohl by si doslova otevřít Beatle galérku, že jo? Myslim si, že je třeba talent rozvíjet a Johnny na to má, no nemám pravdu?

Johnny M. ,,Lennon‘‘ - Re: Re: Moje zeď je...

Ahojky Carlosi, Helenko, Radko a Pepčo!
Jó poslední dobou uvažuju o tom, že časem namaluju další obrázky z Beatlesovského období, ale už klasicky na skicy. No otevřít
si galérii, to nevím asi by mě vyhodili.
Bude stačit když je šoupnu na ten náš bandzone. Ovšem teď to nepůjde, musím se
napřed připravit na ,,koncert v koupelně,‘‘
jako kdysi dělali ještě Quarrymen. Můžete se všichni pak kouknout na Youtube. Zazní tam Na cestě být chci, Norské dřevo a pak ještě Beze slov (No Reply), čistě v akustický podobě. Přesto se patrně do toho dám!

Pepča - Re: Re: Re: Moje zeď je...

Rád shlédnu koncert. Zkus o tom přemýšlet,
určitě je škoda, zahodit takovou šanci.

Carlos - Re: Re: Re: Moje zeď je...

No hele, není problém otevřít Tobě i dalším zájemcům galerii vašich obrázků tady na mých stránkách. Bohužel jsem na limitu počtu obrázků, takže bych musel nějaké stávající smazat a dát místo nich Johnnyho kresby. To taky znamená, že by jich nebylo moc a musel bych dooost brutálně vybírat :-) Ale máte-li (nebo jen Johhny) zájem, dejte vědět a nějaké pošlete na můj e-mail.

Johnny M. ,,Lennon‘‘ - Re: Re: Re: Re: Moje zeď je...

Ne ne Carlosi, to v žádným případě. Já v budoucnu, až bude víc klidu a něco namaluju, tak moje díla dám radši na bandzone. Abys k vůli tomu, musel rušit nějaký už tolik vypracovaný a parádní beatle-rubriky, to myslím že by nikdo nechtěl. Časem si pořídím e-mail a kdyžtak ti nějaký obrázky osobně pošlu. Vím, co ti to
dalo práci než jsi toto všechno do detailu zpracoval. Nejsem sobecký a proto nechám vše, jak je.

Johnny M. ,,Lennon‘‘ - Re: Re: Re: Re: Re: Moje zeď je...

Žádný svoje fotky a obrázky s Brouky neruš,
ať jsou kde jsou. Dokážu si představit, jak bych se sám cítil, kdybych byl ve tvý kůži. 
Nejlepší období?


Archiv

Kalendář
<< červenec / 2024 >>


Statistiky

Online: 20
Celkem: 1886330
Měsíc: 12679
Den: 546