Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdálo by se, že psát o podpisech "Brouků" je zbytečná práce. Opak je ale pravdou. Najít pravé podpisy členů kapely není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Velmi mnoho podpisů měl ve skutečnosti na svědomí Mal Evans, který jejich jmény podepisoval dopisy, kartičky, pohlednice apod., protože sami Beatles na nějaké velké podepisování neměli ani čas ani náladu. Kromě toho existuje převeliké množství podvrhů, které neměl na svědomí nikdo z okolí kapely. Šířili je a šíří řada podvodníků, kteří chtějí na slavných autogramech vydělat nějaký ten peníz. Některé podvrhy jsou poměrně legrační, jiné jsou velmi povedené. Komplikací je i to, že se podpisy v průběhu času lehce měnily.  Pozor je třeba dávat i na podpisy, které měly vzniknout po roce 1967. Po "Seržantovi" se totiž Beatleas sešli pohromadě jen velmi výjimečně. Následující obrázky ukazují pravé podpisy, nepotvrzené kousky i jasné podvrhy. Stoprocentní jistotu může ale mít jen zkušený grafolog, nebo člověk, kterému se Beatles podepsali přímo pod nosem. A ještě je tu jedna slušná možnost, jak lze rozeznat pravé podpisy od podvrhů - žádné originální podpisy všech Brouků pohromadě se dnes neprodávají pod 20 000 dolarů.

Při dodržení několika jednoduchých pravidel, by se nikdo neměl stát obětí podvodníků nebo přinejmenším "neználků". V prvé řadě to chce celou záležitost trochu prostudovat - jak už bylo řečeno, podívat se na cenu pomocí Google nebo různých seriózních aukčních síní, které jistě mají nebo měli v portfoliu nějaké podpisy Beatles a uvádějí prvotní i konečnou cenu. Podívat se na internetu, jestli neexistují podobné, resp. stejné fotografie v dalších vydáních. Podívat se na fanouškovské stránky, věnující se detailně historii a vůbec záležitostem kolem Beatles včetně podpisů (třeba právě tyto stránky :-)). Potom budete mít jistě lepší představu o tom, jestli vůbec mohli Beatles danou fotografii nebo album nebo cokoliv jiného podepsat nebo zjistit, existuje-li oficiální ověření hledaných podpisů. V druhé řadě je možné se obrátit na oficiální a prověřené autentifikační kanceláře. Další v řadě je spíše bezpečnostní záležitost - zkušení obchodníci s autogramy důrazně doporučují provádět platby pouze pomocí platebních karet, resp převodem na účet. Máte tak větší šanci vrátit (dle zákona v mnoha zemích) zboží v případě pochybností o pravosti a dostat peníze zpět.

 

 6. leden 1963

Krátce po přivítání Ringa v kapele, vydal Parlaphone promo kartičku s fotografií kapely (mimochodem, jde o jednu z prvních fotografií Beatles už s Ringem). Jeden z návštěvníků večerního koncertu v Beach Ballroom, na kterém vystupovali i Beatles, si ji nechal po koncertu podepsat, aniž tušil, jak slavnou se ona skupina už za pár měsíců stane.

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1963

5oct1963.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. duben 1963

V lednu roku 1963 si jistý liverpoolský student David Moores objednal u Briana Epsteina koncert jeho skupiny Beatles na své škole ve Stowe. Epstein souhlasil za honorář 100 liber. Pro skupinu to byl výjimečný zážitek, protože v publiku neseděly ječící fanynky, ale pouze mladí posluchači mužského pohlaví, kteří způsobně a tiše seděli během celé produkce a tleskali jen mezi skladbami. Na obrázku je vstupenka, která byla vlastnoručně podepsána všemi Brouky.

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Listopad 1963

Pro turné po Británii byl vydán program, ve kterém byla použita fotografie kapely od Dezo Hoffmanna. Na tuto fotografii se pro člena doprovodného štábu všichni čtyři hudebníci pečlivě na památku podepsali. Tady už George spojil křestní jméno s příjmením propojením písmen "g" a "H".

 

 Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 7. února 1964

Tohoto památného dne v jedenáct hodin dopoledne vzlétl stroj PanAm číslo 101 se čtyřmi Brouky směrem do Spojených států na první zámořské turné. Člen posádky, který měl za přítelkyni velkou fanynku Beatles, požádal Brouky o podpisy na pohlednici PanAm, kterých bývalo na palubě vždy menší množství. Beatles podepsali pohlednici úhledně a dokonce s Georgeovou poznámkou "milé Monice s práním všeho nejlepšího od Beatles".  O této příhodě s podepisováním se zmiňuje i zkušený autor Bruce Spizer, který americkému turné Beatles věnoval celou knihu.

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 21. února 1964

Tenhle program vysílání radia WQAM 560 byl Brouky podepsán poslední den jejich prvního amerického zájezdu v hotelu Deauville na Floridě.

Obrazek

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1964

podpisy-1964.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1965

podpisy-1965-01.jpg   podpisy-1965-02.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1966

podpisy-1966.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1967

podpisy-1967.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1968

podpisy-1968.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1968

podpisy-1969.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1992 - Ringo Starr - ověřený podpis

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2004 - Paul McCartney - ověřený podpis

Obrazek 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Podvrhy

 

Následující podpisy jsou evidentním podvrhem. Jména jsou vyvedena příliš pečlivě bez znatelných rychlých ukončení tahů. Navíc se Beatles podepisovali pouze křestními jmény jen zcela výjimečně.

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další známá fotografie s podpisy Beatles
Těchto fotografií Beatles koluje po světě celá řada. Původně byla fotografie podepsána někým z týmu kolem Beatles a později byla kopírována a v tištěné podobě rozesíláná fanouškům. Například BBC ji používala jako cenu v různých hudebních soutěžích. Pravé ovšem tyto podpisy nejsou.

beatles-autographs2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 beatles_autograph.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Eliška - Podpisy

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli by šlo ověřit podpisy Beatles. Moje mamka má tuto fotografii z doby kdy jí bylo kolem 8 - 10 let (dnes jí je 52 let) a přišla jí fotka z Anglie. Jsou na ní všichni čtyři členové skupiny, ale jsou zde jen křestní jména. Prosím o informace do mejlu Czerminovaeliska@seznam.cz

samo - Otazka

Ahoj Carlos, mohol by som ta poprosit o overenie jednej fotky a pravosti podpisov na nej. Ak ano, kde mam poslat scan? Dakujem.

Carlos - Re: Otazka

je mi líto, ale zklamu Tě. Fotografie je z přelomu let 1966-1967, tedy rozhodně ne z dob začátku Beatles. Není možné, aby v této době Beatles podepsali fotografii pouze křestními jmény, to občas udělali, ale bylo to skutečně v úplných začátcích. Obávám se, že nejde ani o podpisy vytvořené Malem Evansem nebo někým jiným z týmu kolem Beatles. Tedy dle mého názoru jde vyloženě o podvrh.

Odpověď jsem Ti poslal i e-mailem.

jojo - otazka

a aku maju mozu mat hodnotu tie podpis karty ktore sa povazuju za podvrh???

Carlos - Re: otazka

Což o to, pořád jde o sběratelskou záležitost. Cena může být třeba od 5 EUR výše a podle toho o co jde, může vyšplhat na několik stovek EUR. Například fotografie s podpisy, které má na svědomí Mal Evans nebo někdo jiný z lidí kolem Beatles, bych snad ani za vyložený, zlomyslný podvrh nepovažoval. Ty jsou ostatně z těch "faků" nejcennější. Na druhou stranu, fotografie podepsané nějakým podvodníkem v průběhu let po skončení kariéry Beatles, jsou těžkým podvrhem, ve kterém jde v první řadě o podvedení fanouška sběratele. Za takovou fotografii nedá nejspíš nikdo víc, než deset korun českých :-)

Anija - Podpisy

ja som dostala ešte v r. 1968 list priamo z Liverpoolu /prechádzalo to poštou Praha/ s foto Beatles a ich podpismi, ale len krstné mená cez podobizeň prepisovačkou na foto, lístkom Beatles Fan Club. Originál obálku aj s poštovými razítkami mám tiež odloženú. Pri zoskenovaní sa to dá overiť, či je to pravé. Je to otázka na szik lastone@gmail.com

sziklastone@gmail.com - Re: Podpisy

poslite mi prosim podrobny scan na moju postu

JanKa - Foto Beatles + podpisy

V dětství jsem byla velký fanda skup.Beatles.Napsala jsem si o fotku a tu jsem také dostala.Mám orig.obálku s razítkem :Liverpool 17.IV.67,a další razítko:post pait.../nečitelné/král.koruna,9,obrázek:květina+bodlák.Na foto.pouze hlavy skup.a křest.jména.Lístek:The Official Beatles FAN CLUB,Please address all Fan Club Mail to:THE OFFICIAL BEATLES FANCLUB,P.O.BOX No.....With Compliments from Anne Cottingham Freda Ketty.....+ tel.č.

Carlos - Re: Foto Beatles + podpisy

Freda Kelly udělala pro fan klub opravdu hodně práce, nicméně ani ona nemohla dohlédnout na každou poslanou fotografii. Fan klub Beatles dostával denně tisíce dopisů s žádostmi o fotografii s podpisem. Beatles prostě nemohli fyzicky všechny odeslané snímky podepsat a je známo, že velkou šást z nich za ně podepisoval Mal Evans. Možná existuje výjimka, ale já jsem za posledních 35 let neviděl jedinou fotografii s potvrzenými podpisy, kdy byli Beatles podepsáni pouze křestními jmény. Nicméně i fotografie podepsané křestními jmény, odeslané z britského fan clubu mají svoji cenu, zvláště, jsou-li kompletní i s obálkou a průvodním lístkem.

sziklastone@gmail.com - facsmile signature

pomôzem s overovanim pravosti podpisov beatles.zadarmo!

Carlos - Re: facsmile signature

Zajímalo by mě na základě čeho a jakými způsoby při ověřování pracujete. Rád bych s Vámi spolupracoval, protože profesionálních ověřovatelů pracujících zadarmo je opravdu jako šafránu.

Milan - Re: Re: facsmile signature

Ahoj Carlos,

mozem ti zaslat sken fotografie s podpismi? Foto sa naslo u babky na pojde a zaujimal by ma tvoj nazor na to, ci je to original, alebo nie. Vdaka
Moj mail: milan541@gmail.com

Carlos - Re: Re: Re: facsmile signature

Ahoj Milane,

fotku klidne posli, rad se na ni podivam a zkusim odhadnout, jak to s temi podpisy je. Posli na brianb@seznam.cz

Mej se
Carlos

K - Foto beatles

Ahojte.
Ja mam doma foto všetkych 4 aj originál podpisy z roku 67.

Carlos - Re: Foto beatles

Ahoj, tak to se máš :-) Budu moc rád, když ji naskenuješ a pošleš, rád bych ji tady zveřejenil pokud nebudeš proti. Pokud máš jistotu, že jde o originální podpisy (máš nějaké ověření nebo certifikát), tak máš v rukou pěknou cennost.

J.Ther - Re: Re: Foto Beatles+podpisy

Dobrý den,dnes jsem koupil v Příbrami foto Beatles se 4mi podpisy-pouze křestní jména,foto je černobílé stářím již sešlé,má i nějaká poškození,chtěl bych jej ohodnotit,ověřit s dokladem,poradíte kde nejlépe začít? Rád vám kvalitní službu uhradím.
Děkuji
J.Ther,mob: 602 312 463
email: staraposta66@seznam.cz

Carlos - Re: Re: Re: Foto Beatles+podpisy

Dobrý den,
nedělám oficiální ověřovaní podpisů, nemaje k tomu kvalifikaci a technologie. Pokud mi pošlete na e-mail sken té fotografie, mohu se pokusit zdarma a neoficiálně odhadnout pravost podpisů. Jinak je samozřejmě možné kontaktovat renomované aukční síně, zabývající se podobným zbožím. Počítejte ovšem s možnými tučnými poplatky. Pokud mi budete chtít oskenovanou fotografii poslat, napiště mi k tomu, prosím, co nejvíce údajů - kolik jste za ní zaplatil, jak k ní prodávající přišel (pokud to víte) apod.

S pozdravem
Carlos

petra - overeni pravosti podpisu

mam doma foto ale jen s kresnima jmenama vsech 4 ale nevim jestli je to prave jda se to nekde zjistit?dekuji moc

Carlos - Re: overeni pravosti podpisu

Zkuste mi poslat oskenovanou fotku, kouknu se na to. Jinak je samozřejmě možné poslat fotku, resp. její kopii do oficiálních fanklubů či aukčních síní, viz níže.

Andrea - Overenie pravosti podpisov - otazka

Dobry den, rada by som sa opytala, kde je mozne overenie pravosti podpisov. Mam 2 podpis karty, ale su na nich len krstne mena, a tak pochybujem o ich pravosti:( Vopred dakujem za odpoved! 
Nejlepší období?


Archiv

Kalendář
<< červen / 2024 >>


Statistiky

Online: 4
Celkem: 1872318
Měsíc: 14372
Den: 427