Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdálo by se, že psát o podpisech "Brouků" je zbytečná práce. Opak je ale pravdou. Najít pravé podpisy členů kapely není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Velmi mnoho podpisů měl ve skutečnosti na svědomí Mal Evans, který jejich jmény podepisoval dopisy, kartičky, pohlednice apod., protože sami Beatles na nějaké velké podepisování neměli ani čas ani náladu. Kromě toho existuje převeliké množství podvrhů, které neměl na svědomí nikdo z okolí kapely. Šířili je a šíří řada podvodníků, kteří chtějí na slavných autogramech vydělat nějaký ten peníz. Některé podvrhy jsou poměrně legrační, jiné jsou velmi povedené. Komplikací je i to, že se podpisy v průběhu času lehce měnily.  Pozor je třeba dávat i na podpisy, které měly vzniknout po roce 1967. Po "Seržantovi" se totiž Beatleas sešli pohromadě jen velmi výjimečně. Následující obrázky ukazují pravé podpisy, nepotvrzené kousky i jasné podvrhy. Stoprocentní jistotu může ale mít jen zkušený grafolog, nebo člověk, kterému se Beatles podepsali přímo pod nosem. A ještě je tu jedna slušná možnost, jak lze rozeznat pravé podpisy od podvrhů - žádné originální podpisy všech Brouků pohromadě se dnes neprodávají pod 20 000 dolarů.

Při dodržení několika jednoduchých pravidel, by se nikdo neměl stát obětí podvodníků nebo přinejmenším "neználků". V prvé řadě to chce celou záležitost trochu prostudovat - jak už bylo řečeno, podívat se na cenu pomocí Google nebo různých seriózních aukčních síní, které jistě mají nebo měli v portfoliu nějaké podpisy Beatles a uvádějí prvotní i konečnou cenu. Podívat se na internetu, jestli neexistují podobné, resp. stejné fotografie v dalších vydáních. Podívat se na fanouškovské stránky, věnující se detailně historii a vůbec záležitostem kolem Beatles včetně podpisů (třeba právě tyto stránky :-)). Potom budete mít jistě lepší představu o tom, jestli vůbec mohli Beatles danou fotografii nebo album nebo cokoliv jiného podepsat nebo zjistit, existuje-li oficiální ověření hledaných podpisů. V druhé řadě je možné se obrátit na oficiální a prověřené autentifikační kanceláře. Další v řadě je spíše bezpečnostní záležitost - zkušení obchodníci s autogramy důrazně doporučují provádět platby pouze pomocí platebních karet, resp převodem na účet. Máte tak větší šanci vrátit (dle zákona v mnoha zemích) zboží v případě pochybností o pravosti a dostat peníze zpět.

 

 6. leden 1963

Krátce po přivítání Ringa v kapele, vydal Parlaphone promo kartičku s fotografií kapely (mimochodem, jde o jednu z prvních fotografií Beatles už s Ringem). Jeden z návštěvníků večerního koncertu v Beach Ballroom, na kterém vystupovali i Beatles, si ji nechal po koncertu podepsat, aniž tušil, jak slavnou se ona skupina už za pár měsíců stane.

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1963

5oct1963.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. duben 1963

V lednu roku 1963 si jistý liverpoolský student David Moores objednal u Briana Epsteina koncert jeho skupiny Beatles na své škole ve Stowe. Epstein souhlasil za honorář 100 liber. Pro skupinu to byl výjimečný zážitek, protože v publiku neseděly ječící fanynky, ale pouze mladí posluchači mužského pohlaví, kteří způsobně a tiše seděli během celé produkce a tleskali jen mezi skladbami. Na obrázku je vstupenka, která byla vlastnoručně podepsána všemi Brouky.

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Listopad 1963

Pro turné po Británii byl vydán program, ve kterém byla použita fotografie kapely od Dezo Hoffmanna. Na tuto fotografii se pro člena doprovodného štábu všichni čtyři hudebníci pečlivě na památku podepsali. Tady už George spojil křestní jméno s příjmením propojením písmen "g" a "H".

 

 Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 7. února 1964

Tohoto památného dne v jedenáct hodin dopoledne vzlétl stroj PanAm číslo 101 se čtyřmi Brouky směrem do Spojených států na první zámořské turné. Člen posádky, který měl za přítelkyni velkou fanynku Beatles, požádal Brouky o podpisy na pohlednici PanAm, kterých bývalo na palubě vždy menší množství. Beatles podepsali pohlednici úhledně a dokonce s Georgeovou poznámkou "milé Monice s práním všeho nejlepšího od Beatles".  O této příhodě s podepisováním se zmiňuje i zkušený autor Bruce Spizer, který americkému turné Beatles věnoval celou knihu.

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 21. února 1964

Tenhle program vysílání radia WQAM 560 byl Brouky podepsán poslední den jejich prvního amerického zájezdu v hotelu Deauville na Floridě.

Obrazek

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1964

podpisy-1964.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1965

podpisy-1965-01.jpg   podpisy-1965-02.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1966

podpisy-1966.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1967

podpisy-1967.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1968

podpisy-1968.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1968

podpisy-1969.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1992 - Ringo Starr - ověřený podpis

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2004 - Paul McCartney - ověřený podpis

Obrazek 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Podvrhy

 

Následující podpisy jsou evidentním podvrhem. Jména jsou vyvedena příliš pečlivě bez znatelných rychlých ukončení tahů. Navíc se Beatles podepisovali pouze křestními jmény jen zcela výjimečně.

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další známá fotografie s podpisy Beatles
Těchto fotografií Beatles koluje po světě celá řada. Původně byla fotografie podepsána někým z týmu kolem Beatles a později byla kopírována a v tištěné podobě rozesíláná fanouškům. Například BBC ji používala jako cenu v různých hudebních soutěžích. Pravé ovšem tyto podpisy nejsou.

beatles-autographs2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 beatles_autograph.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Carlos - Re: Předán podpisy

Dobrý den,

zájemců bude určitě dost. Záleží na ceně. Ještě je tu ale taková jedna drobnost - máte jistotu, že jde o pravé podpisy? Budu rád, když mi pošlete jejich oskenované kopie na e-mail brianb@seznam.cz. Podívám se na ně a dámm Vám vědět, budu-li mít také zájem o koupi. Díky

Karol - Beatles podpisy

Dobry den chcel by som si dat overit podpis a ocenit obrazok s podpismy.dakujem za skoru odpoved.kontakt : noro.csoka@gmail.com

Carlos - Re: Beatles podpisy

Dobrý den, není problém, pošlete mi oskenované podpisy a co nejvíce informací k jejich původu. Zkusím odhadnout pravost. Pošlete mi to na brianb@seznam.cz

Petr K. - Re: Re: Beatles podpisy

Dobrý den,
rád bych se dozvěděl více o možnosti zakoupit Fotku Beatles s podpisy.
Vy jste znalec a lze podpisy znalecky ocenit ?
Případně, kdo má fotku s podpisy, může zaslat sken ?
Děkuji, fajn den :-)
Petr K.

Carlos - Re: Re: Re: Beatles podpisy

Dobrý den,
podpisy lze samozřejmě nechat ocenit například v nějaké zavedené aukční síni, která se na věci z hudební branže specializuje - např. Julien´s nebo Sotheby´s. Počítejte ale s tím, že to může stát nějaké větší peníze a že to může být na dlouho. Každopádně, chete-li, pošlete mi oskenovanou fotku na mail brianb@seznam.cz a já se pokusím odhadnout, jsou-li podpisy pravé. Pokusím se Vám odpovědět do druhého dne. Mějte se, Carlos

Jana - foto

Přeji pěkný den,někdy kolem roku 1969 jsem získala adresu na Beatles, požádala je o foto, a brzy přišel dopis s podepsanou fotografií!!
Nyní bych ji nějakému sběrateli prodala, kdo by z ní měl radost. Nevím, kolik by stála, ani neznám žádného sběratele. Děkuji za radu.
Jana z Prahy

Nepír - Re: foto

Kdybych na to měl, tak bych ji hned koupil..

Carlos - Re: foto

Při pravosti podpisů by cena začínala na deseti tisících dolarech. Na to teda taky nemám :-)

Jenda - Podpis

Dobrý den, po přečtení vašeho článku jsem se rozhodl vás poprosit o radu.
Dostal jsem od kamaráda podpis Johna Lennona. On jej zakoupil od sběratele ze Spojených států.
Samozřejmě prodejce tvrdí že je to originál, já si tak jistý nejsem.
Podpis je na obalu od cukru z ostrova Ibiza. Prý to bylo podepsáno na festivalu jménem Hippies en Ibiza v roce 1968.
Lze ověřit pravost podpisu?
Děkuji Jenda

Carlos - Re: Podpis

Dobrý den,

podívám se na to. Pošlete mi, prosím, oskenovaný obal s podpisem na e-mail brianb@senam.cz. Napište mi k tomu všechny informace o získání podpisu, nákupu apod., které máte. Každý detail může být důležitý. Odpovím co nejrychleji.

Jenda - Re: Re: Podpis

Děkuji za bleskovou odpověď.
Ještě dnes odešlu.
J.

sarah018@seznam.cz - fotka beatles

Chtela sem se zeptat pokud bych vam poslala na mail nebo klidne sem fotku s podpisama zjistite mi jestli je original nebo ne? Dekuji

Carlos - Re: fotka beatles

Samozřejmě, pošlete mi fotku na e-mail: brianb@seznam.cz. Podívám se na to.

sarah018@seznam.cz - Re: Re: fotka beatles

Super zitra rano poslu ted mam jednu v tel ale tak ne moc kvalitni ale mohu poslat klidne ted co mam

Carlos - Re: Re: Re: fotka beatles

Klidně pošlete co máte, ono to moc kvalitní být nemusí

sarah018@seznam.cz - Re: Re: Re: Re: fotka beatles

Poslano

slavomiradam54@seznam.cz - kontakt

rád by se zeptal zda by mi nekto poradil ohlede podpisov pošlu foto podpisy jsou modrou tužkou

Carlos - Re: kontakt

Ahoj, pošli mi oskenované podpisy na brianb@seznam.cz. Podívám se na to. Dobré by bylo přidat i nějaké informace o tom, jak a kde jsi k nim přišel apod.

peto - fokta

dobry den, chcel by som sa opytat kde si viem overit (ne)pravost podpisov na fotke. dakujem za kazde info...peter12horvath@gmail.com

Carlos - Re: fokta

Zdravím, asi nejlepsi by bylo poslat oskenované podpisy s jejich historií (kde a jak jste k nim přišel) do nějaké velké aukční síně - například Christie´s nebo Sotheby´s. Já můžu pomoct jen s předběžným odhadem. Máte-li zájem, pošlete mi oskenované podpisy na mail brianb@seznam.cz 
Nejlepší období?


Archiv

Kalendář
<< červenec / 2024 >>


Statistiky

Online: 21
Celkem: 1886328
Měsíc: 12677
Den: 546